Правила користування бібліотекою
1. Вибрані для читання книжки можна тримати вдома не більше 15 днів, тому що їх хочуть прочитати інші читачі. Книги, які є в бібліотеці лише в одному примірнику, додому не видаються ( довідкові видання). їх читають в читальному залі.
2. Бібліотечні книги - це суспільна власність, і тому слід берегти їх. Чим дбайливіше ставлення до книжок, тим вони довше будуть служити читачам.
3. Книги теж старіють. Навіть при акуратному , користуванні в них відриваються обкладинки, випадають сторінки. Такі книги потребують негайного " лікування" - їх треба підклеїти.
4. Якщо змінилася адреса - повідом про це бібліотекаря. А якщо ти виїздиш із міста назовсім, обов'язково поверни бібліотечні книги.
5. Якщо випадково загубилися бібліотечні книги, сам, без нагадування, прийди до бібліотеки і розкажи про це. Бібліотекар завжди допоможе тобі, скаже, яку книгу можна принести замість загубленої.
Пам'ятка читача
Якщо хочеш поговорити з ким-небудь - відкрий книгу. Якщо ти занудьгував - візьми книгу. Якщо хочеш одержати пораду - відшукай у книзі. Якщо прагнеш, знайти друга - подружись з книгою. Якщо мрієш стати справжньою людиною - читай книгу. Якщо хочеш, відчути безмежні можливості людського розуму - працюй із книгою.
Держава витрачає багато коштів для того, щоб ти мав підручник. Тож нагадуємо про єдині вимоги до учнів щодо використання та збереження підручників:
1. Пам'ятай, що бережливе ставлення до книги завдання державної ваги.
2. Одержавши підручник, обгорни його.
3. Слідкуй за чистотою книги, не читай під час їжі, не бери брудними руками.
4. Не загортай сторінок, а користуйся закладкою.
5. Не роби на сторінках підручника помилок, записів тощо.
6. Не клади в книгу олівці, ручки, інші товсті предмети: від цього псується палітурка.
7. Читаючи підручник, не згортай його палітурками одна до одної - від цього сторінки підручника розпадаються.
8. Слідкуй за станом книги, своєчасно ремонтуй їх.
9. Пам'ятай: підручник повинен служити учням не менше 5 років і бути чистим, цілим.
10. У кінці навчального року своєчасно повертай підручники у бібліотеку тільки у відмінному стані, бо на нього чекають твої молодші товариші.
11. Бережи свого вірного, мудрого друга - книгу.
Кодекс читача бібліотеки
1. До бібліотеки записуються учні, які люблять читати книги і за допомогою книги хочуть прискорити розвиток своїх моральних і розумових здібностей.
2. На читачів заводяться формуляри встановленого зразка.
3. Читачі мають право:
Користуватись абонементом бібліотеки;
Брати книжки з абонемента на 15 днів;
У разі необхідності продовжити строк користування книгою ще на 15 днів;
На інформацію з усіх галузей знань;
Особисто брати участь у масових заходах бібліотеки;
Ввійти у склад активу бібліотеки;
4. Читачі зобов'язані:
Прагнути до пошукової активності в процесі навчання;
Підвищувати свій культурний рівень;
Систематично і глибоко оволодівати знаннями;
Бережно ставитись до книги;
Не затримувати книгу більше 15 днів;
Дотримуватись моральних, етичних норм поведінки у бібліотеці;
Дбайливо ставитись до майна бібліотеки.
Не можна шуміти, смітити у бібліотеці;
Не можна брати книжку брудними руками;
Не можна їсти у бібліотеці;
Не можна залишати книгу без допомоги, якщо вона " захворіла";
Не можна малювати і писати на книжках.
Шкільний відділ районної дитячої бібліотеки здійснює бібліотечне-інформаційне та культурне просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу в гімназії як в урочний, так і позаурочний час, розвиває творчі здібності та пізнавальні інтереси учнів. Тому головними завданнями у роботі бібліотекаря є:
- Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти;
- Інформаційне забезпечення програмних та факультативних знань, самоосвіти школярів;
- Виховання у учнів інформаційної культури, постійного прагнення до пошуку інформації,
- Формування навичок систематизації та особистої оцінки інформації;
- Виховання мислячого, вдумливого, грамотного користувача;
- Виховання у учнів дбайливого ставлення до навчальної книги;
- Реалізація програми національного виховання школярів.
Уся робота бібліотеки ведеться відповідно до річного плану, виходячи з основних документів про школу та нормативно-правових документів, якими визначається діяльність бібліотеки.
Фонд бібліотеки розташований на стелажах і розставлений згідно з таблицями ББК, є книжкові роздільники, зроблені надписи на книжкових полицях. Для користувачів створені умови для користування фондом та його збереження.
Важливим аспектом діяльності бібліотекаря є вивчення запитів користувачів із допомогою анкетування, тестування та аналізів читання. Це допомагає ефективно організувати власну роботу, максимально задовольнити потреби читачів, знаходити оптимальні форми з виховної роботи щодо розвитку інформаційної культури школярів. Учні вміють працювати з ДБА, різними джерелами інформації, володіють способами роботи з критичною літературою.
Масова робота є необхідною умовою успішної роботи бібліотеки. Вона включає проведення виховних, просвітницьких та інформаційних годин, літературних вікторин, усних журналів, обговорення нових книг, бібліографічних оглядів, оформлення книжкових виставок та тематичних поличок. Найбільш популярними формами роботи є книжкові виставки, виставки - портрети, літературні ранки, вечора, свята.
У бібліотеці є як постійно діючі бібліотечні виставки, так і виставки до окремих свят і ювілеїв. Наприклад: " На хвилинку зупинись, на новинки подивись"( про нові надходження до бібліотеки), " Щоб попередити біду" ( про шкідливі звички ). Також є виставки до предметних тижнів: " Тим, хто вивчає англійську мову", " У світі точних наук", " Моя мова калинова". На книжних виставках розміщуємо пам'ятки, звернення, вислови видатних людей, проводжу бібліотечно-бібліографічні консультації, що дає змогу глибше розкрити тему виставки, привернути увагу дітей, залучити їх до читання.
При індивідуальних та групових бесідах із читачами, цікавлюсь, що їм подобається в книгах, якій літературі вони надають перевагу, хто для них є авторитетом у виборі книг.
Разом із класними керівниками проводжу виховні заходи, основними напрямками яких є: патріотичне, національне, екологічне, естетичне, правове виховання та робота з пропаганди серед молодого покоління здорового способу життя.
Велику увагу слід приділяти дбайливому ставленню учнів до книги, вихованню шанобливого відношення до друкованих видань. Робота з виховання в учнів дбайливого ставлення до навчальної книги активізувалась у зв'язку з виходом у світ наказу МОН " Про організацію проведення Всеукраїнської акції " Живи, книго!" та Положення про організацію та проведення щорічної Всеукраїнської акції " Живи, книго!". На основі цих документів складається річний план роботи бібліотеки зі збереження навчальної книги. Також розроблені єдині вимоги до учнів із збереження навчальної книги. У бібліотеці є стенд " Живи, книго!", плакат " Живи, книго!", де відображається уся інформація по акції. Існують пам'ятки користувача, заповіді читача, які роздані по класах. Любов та повага до книг виховується у школярів при проведенні свята " Посвята в читачі", усного журналу " Книга - твій друг". Систематично проходять рейди-перевірки стану збереження підручників, результати яких відображаються на стенді " Живи, книго!". Спільно з класоводами та класними керівниками постійно проводимо бесіди на виховних годинах та уроках позакласного читання за такими темами: " Як з'явилась книга?", " Скільки коштують державні підручники?", " Правила спілкування з книгою". Крім цього в бібліотеці працює " книжкова лікарня", де учні здійснюють дрібний ремонт книг. У бібліотеці діє акція " Подаруй книгу бібліотеці!". Подаровані книги виставляю на книжковій виставці.
Також багато заходів бібліотека здійснює при проведенні Тижня дитячого читання, який проводиться щорічно за окремим планом.
Щодо роботи з педагогами, то вся інформація завжди доводиться до вчителів на педрадах, нарадах, а також при особистому спілкуванні. Інформаційна робота бібліотеки має на меті своєчасне ознайомлення педагогічного колективу з новими находженнями. З цією метою бібліотекою ведеться " Бюлетень нових надходжень", де відображається інформація про отриману літературу. Бібліотека систематично Інформує педагогів про нові підручники, ведеться картотека групової інформації.